Turcja otworzyła granice. Uchodźcy ruszają do Europy!

Turcja otworzyła granice. Uchodźcy ruszają do Europy!

Czeka nas nowy kryzys migracyjny. Turcja otworzyła swoje granice i poleciła służbom, aby nie utrudniały ucieczki do Europy syryjskim uchodźcom. Jak donosi korespondentka BBC w Turcjii Silin Girit, tureckie stacje telewizyjne pokazują zdjęcia z Morza Egejskiego, na których uchodźcy wsiadają na łodzie, aby odpłynąć do Grecji. Uchodźcy zbierają się także na granicach lądowych. W 2015 roku, w szczycie kryzysu migracyjnego, ponad 1,8 mln uchodźców przedostało się do UE, a tysiące zginęły w podróży.

Według oficjalnych danych w tej chwili w Turcji jest ok. 3,5 mln syryjskich uchodźców. Tureckie władze zdają sobie sprawę, że jedynym sposobem wywierania presji na Europę w związku z eskalacją sytuacji wokół Idlib jest zezwolenie uchodźcom na podróż do Europy. Według informacji korespondentów zagranicznych, dzisiaj autobusy w Stambule zabierają uchodźców w większości z Afganistanu, aby wysadzić ich w Edirne, tureckim mieście w pobliżu przejść granicznych z Grecją i Bułgarią.

Uchodźcy z Syrii są zachęcani do wyjazdu przez państwowe media. Dla tych, którzy mają wątpliwości turecka telewizja od rana transmituje na żywo obrazy, na których widać ludzi uciekających do granic Grecji pieszo, autobusami oraz łodziami.

Grecki dziennikarz Savvas Karmaniolas informuje na Twitterze, że jest na greckiej wyspie Lesbos, do której właśnie przybijają pierwsze łodzie z uchodźcami.

Z kolei turecka agencja informacyjna Anadolu twierdzi, że nielegalni migranci idą w kierunku północno-zachodniej Turcji, aby przedostać się do Europy po nalocie dokonanym przez reżim Assada w Idlibie w Syrii. Na dowód tego pokazuje film z drona zamieszczony na Twitterze.

W ramach porozumienia z Unią Europejską z 2016 roku Turcja zgodziła się zwiększyć wysiłki na rzecz powstrzymania napływu uchodźców do Europy.
Od tego czasu prezydent Recep Tayyip Erdogan wielokrotnie groził Unii Europejskiej "otwarciem bram". Wczoraj Omer Celik, rzecznik rządzącej partii AKP prezydenta Erdogana, powiedział, że NATO powinno stanąć u boku Turcji w konflikcie syryjskim. "Nasza polityka wobec uchodźców jest taka sama, ale pojawiła się sytuacja, w której nie możemy już przetrzymywać uchodźców" - dodał rzecznik AKP.
 
Rosyjska telewizja RT, finansowana przez rząd Federacji Rosyjskiej, nadaje na Youtube na żywo wydarzenia z granicy turecko-greckiej.

Ostatnio edytowane piątek, 28 luty 2020 12:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie