Szkocja rusza w stronę niepodległości

Szkocja rusza w stronę niepodległości
Szkocja przygotowuje się do referendum w sprawie niepodległości. Zdaniem szkockiej premier Nicoli Sturgeon odłączenie się jej kraju od Wielkiej Brytanii jest tylko kwestią czasu.  
 
Podejmujemy w Szkocji kroki niezbędne do przeprowadzenia legalnego i zgodnego z prawem referendum, aby jego wynik mógł zostać zaakceptowany zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej - powiedziała Sturgeon podczas konferencji prasowej w Brukseli.  

Premier Szkocji powiedziała, że grudniowe wybory w Wielkiej Brytanii, w których jej Szkocka Partia Narodowa zdobyła 80% miejsc przypadających Szkocji w brytyjskim parlamencie należy traktować jako wyraźny znak, że Szkoci nie widzieli wspólnej przyszłości z resztą Wielkiej Brytanii. 
 
W ostatnich badaniach opinii publicznej poparcie dla niepodległości wzrosło do ponad 50%. W referendum w 2014 roku Szkoci zagłosowali w 55% za pozostaniem w Wielkiej Brytanii. Zwolennicy niepodległości twierdzą jednak, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE, któremu większość Szkotów sprzeciwiła się w referendum w sprawie Brexit-u w 2016 roku, oznacza zmianę sytuacji.
 
Sturgeon dodała, że nie jest jasne, czy Szkocja może przeprowadzić referendum bez akceptacji brytyjskiego rządu, który jak dotąd odmawia wyrażenia zgody na kolejne referendum niepodległościowe.
 
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie