Brytyjczycy godzą się na udział Huawei w budowie sieci 5G na Wyspach

Brytyjczycy godzą się na udział Huawei w budowie sieci 5G na Wyspach
USA wyraziły rozczarowanie decyzją Wielkiej Brytanii o przyznaniu chińskiemu przedsiębiorstwu telekomunikacyjnemu Huawei ograniczonej roli w rozwoju sieci komórkowej 5G na Wyspach.

Amerykańscy urzędnicy ostrzegli Wielką Brytanię, że wpuszczenie chińskiej firmy Huawei do sieci telekomunikacyjnej 5G stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa brytyjskich agencji wywiadowczych.
 
Na początku stycznia delegacja z USA pod przewodnictwem zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Matta Pottingera była z wizytą w Londynie, aby zaprezentować Brytyjczykom nowe "dowody" potwierdzające "ryzyko dla bezpieczeństwa", jakie stwarza Huawei.
 
Amerykanie mieli podobno stwierdzić, że "szaleństwem" byłoby korzystanie z technologii Huawei w brytyjskich sieciach 5G.
 
Już wcześniej rząd USA podjął szereg działań przeciwko Huawei, w tym naciskał na Kanadę, aby aresztowała zastępcę prezesa Huawei i jej dyrektora ds. finansowych, Meng Wanzhou.
 
W międzyczasie brytyjska służba MI5, która jest odpowiedzialna za krajowy kontrwywiad i bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, odrzuciła zagrożenie bezpieczeństwa stwarzane przez nowe sieci 5G. Dyrektor generalny MI5, Andrew Parker, powiedział, że nie ma powodu, aby akceptować amerykańskie twierdzenie, że brytyjskie stosunki w zakresie wymiany informacji wywiadowczych z USA mają być zagrożone, gdy Huawei otrzyma dostęp do brytyjskiej sieci 5G.
 
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie