Tusk - 491:37 Szydło - 1:27

Tusk - 491:37 Szydło - 1:27
Tusk został wybrany przewodniczącym 491 głosami za przy 37 przeciw na kongresie partii EPL w chorwackiej stolicy, co oznacza, że Tusk staje się pierwszym wschodnioeuropejskim przywódcą największej siły politycznej w UE - donosi POLITICO.
 
"Wraz z Tuskiem otworzymy nowy rozdział w historii Europejskiej Partii Ludowej" - powiedział POLITICO David McAllister, niemiecki poseł do PE. "Tusk udowodnił, że jest budowniczym mostu pomiędzy Wschodem i Zachodem, a jako były premier Polski i przewodniczący Rady, ma ogromne doświadczenie i z niecierpliwością czekam na to, jak będzie kształtował przyszłość największej rodziny politycznej Europy" - dodał.
 
Tusk będzie musiał zmierzyć się z problemem, czy pozwolić węgierskiej partii rządzącej Fidesz, która obecnie jest zawieszona w grupie, na powrót do swoich szeregów - pisze Reuters. Zawieszony Fidesz premiera Victora Orbana nie został zaproszony na dwudniowe obrady Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu.
 
Tusk powiedział na spotkaniu, że EPL "nie poświęci wartości takich jak swobody obywatelskie, praworządność i przyzwoitość życia publicznego". "Ktokolwiek nie jest w stanie tego zaakceptować, de facto umieszcza się poza naszą rodziną" - dodał.
 
Zdaniem Austriackiej Agencji Prasowej APA Donald Tusk w swoim wystąpieniu zaatakował politykę węgierskiego premiera Orbana. "Nie wymieniając go z nazwiska, Tusk opowiedział się przeciwko polityce węgierskiej - w tym rezygnacji z liberalnej demokracji, budowie muru granicznego oddzielającego migrantów i antymigracyjnej kampanii informacyjnej" - pisze APA.
 
Z kolei włoska agencja ANSA przytacza słowa Tuska, który mówił, że "w żadnym wypadku nie możemy oddać zarządzania "bezpieczeństwem i porządkiem populistom politycznym, manipulatorom i autokratom, którzy prowadzą ludzi do przekonania, że wolności nie da się pogodzić z bezpieczeństwem".
 
 
Ostatnio edytowane środa, 20 listopad 2019 22:26
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie