Francja zaniepokojona działaniami Turcji

Tureckie posunięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego budzą obawy - powiedziała w czwartek (2 lipca) francuska minister obrony Florence Parly, wyrażając swoje poparcie dla Cypru podczas posiedzenia Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE).

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Niemcy obejmują przewodnictwo w Unii Europejskiej

1 lipca 2020 r. Niemcy przejęły przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i przez najbliższe sześć miesięcy będą kierować pracami Rady, w okresie wychodzenia przez Unię z pandemii i poszukiwania sposobów na ożywienie europejskiej gospodarki.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Białorusini przestali się bać...

Główny kandydat opozycji białoruskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich Wiktar Babaryko oraz jego syn w miniony czwartek zostali zatrzymani przez służby Łukaszenki. Wczoraj Białorusini mieli ostatnią okazję, aby podpisać się na listach poparcia. W całym kraju ustawiały się kilometrowe kolejki, które przekształcały się w "łańcuchy solidarności". Interweniowała białoruska milicja. W sumie zatrzymano blisko 100 osób, w tym 10 dziennikarzy.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Turcja nadal blokuje NATO-wski plan obrony Polski

Mimo że porozumienie między prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem a przywódcami Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało osiągnięte w ubiegłym roku w Londynie, Turcja nadal blokuje plan obrony NATO, który obejmuje Polskę i państwa bałtyckie - powiedziało anonimowo agencji Reuters kilku natowskich dyplomatów sojuszniczych.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Francja w antytureckim sojuszu

Egipt ogłosił antyturecki sojusz, który obejmuje Grecję, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Francję w celu stawienia czoła tureckim posunięciom w Libii i na Morzu Śródziemnym. Sojusz został zawarty podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych tych krajów.
 
  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Miliardy z Unii Europejskiej. Fakty a rządowa propaganda

Zadowolenie ze strony polskiego rządu i prezydenta po wczorajszym komunikacie Komisji Europejskiej ma jedynie wydźwięk propagandowy. Ktoś zapomniał, że główny strumień środków zostanie skierowany na długoterminowe inwestycje proekologiczne i cyfrowe, na realizację Europejskiego Zielonego Ładu, od którego polskie władze jak na razie się odcinają. Wreszcie jeszcze w tym roku zacznie funkcjonować unijny mechanizm ochrony praworządności, który powiąże finansowanie z przestrzeganiem wartości europejskich.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Komisja Europejska za stopniowym "odmrażaniem" turystyki

Komisja Europejska przedstawiła, w środę, 13 maja pakiet wytycznych i zaleceń, które mają pomóc państwom członkowskim w stopniowym znoszeniu ograniczeń w podróżowaniu i umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym rozpoczęcie działalności po miesiącach blokady, przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych środków ostrożności w zakresie ochrony zdrowia.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Niemcy zakazują działalności Hezbollahu

Niemcy ogłosiły Hezbollah całkowicie, poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, .

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Steve Alter opisał Hezbollah jako „szyicką organizację terrorystyczną” w oświadczeniu, które opublikował na Twitterze, i powiedział, że minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer nakazał w czwartek zakaz działalności grupy w Niemczech.

Potwierdził również, że „w kilku krajach związkowych trwają jednocześnie działania policyjne” i dodał, że nawet w czasach kryzysu „praworządność jest w stanie działać”.
Naloty policyjne koncentrują się wokół czterech meczetów i związanych z nimi instytucji w Berlinie, Dortmundzie, Bremie i Münster, związanych z działalnością Hezbollahu..

Według krajowej agencji wywiadowczej BfV libańska grupa ma około 1000 zwolenników w Niemczech.

W 2013 r. Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) zakazały działalności na swoim terytorium zbrojnego skrzydła Hezbollahu, ale oparły się presji ze strony USA i Izraela, aby całkowicie zdelegalizować grupę.

W Libanie Hezbollah jest uznawany za ważną partię polityczną i odgrywa kluczową rolę w złożonej strukturze władzy tego kraju.

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie