czwartek, 07 maj 2020

Badania Uniwersytetu Jagiellońskiego: Liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie wspólnie z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał typu IgG specyficznych względem wirusa SARS-CoV-2 z wykorzystaniem metody ELISA. W wyniku tych badań stwierdzili, że liczba chorych bezobjawowych na COVID-19 jest większa niż sądzono – informuje UJ.

Obecność przeciwciał IpG oznacza, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i do pewnego stopnia może być chroniona przed ponownym zakażeniem.

Uczestnikami badania były osoby, które nie zgłaszały objawów choroby układu oddechowego i nie były badane w kierunku zakażenia. Uzyskane wyniki wskazują, że około 2 proc. populacji przeszło już zakażenie.

Sugeruje to, że liczba chorych bezobjawowych jest większa niż sądzono. Daleko jest jednak do stanu, w którym pojawi się w społeczeństwie odporność zbiorowa, hamująca epidemiczne rozprzestrzenianie się wirusa.

Zdaniem krakowskich naukowców wyniki wskazują na konieczność rozpoczęcia podobnych badań w skali kraju, aby monitorować rozprzestrzenienie wirusa w poszczególnych regionach Polski, co umożliwi racjonalne zarządzanie epidemią.

  • Opublikowane w dziale Nauka
Czytaj więcej...

Nowy premier Iraku

Parlament Iraku udzielił wotum zaufania nowemu premierowi Mustafie al-Kadhimi i części jego gabinetu podczas nocnego głosowania w czwartek. Gabinet Kadhimiego zastępuje ustepujacy rząd kierowany przez Adela Abdula-Mahdiego.

Al-Kadhimi to trzeci z kolei kandydat na premiera. Dwóm poprzednim, Mohammadowi Allawiemu i Adnanowi Al-Zurfi nie udało się zdobyć niezbędnego poparcia.
Mustafe al-Kadhimi (pol. czytaj: Kazimi) został poparty przez blok Sairoon Muqtady al Sadra oraz partie sunnickie i kurdyjskie. Jego wybór próbowały zablokować partie szyickie próbujące zerwać kworum, w tym blok Państwo Prawa byłego premiera Malikiego.
Mustafa Abdul-Latif, znany jako Al-Kadhimi, urodził się w Bagdadzie w 1967 roku.

Al-Kadhimi należy do plemienia al-Gharib i wraz z rodziną przeprowadził się z miasta Al-Shatrah w prowincji Dhi Qar, aby zamieszkać w stolicy w 1963 roku.
Jego ojciec Abdul-Latif al-Gharibawi miał powiązania polityczne i partyzanckie, ponieważ był przedstawicielem Partii Narodowo-Demokratycznej w Al-Shatrah.
Al-Kadhimi posiada tytuł licencjata prawa i jest żonaty z córką Mahdiego Al-Allaqa, czołowego członka partii Islamska Dawa kierowanej przez byłego premiera Nouri al-Maliki.
Był znany ze sprzeciwu wobec reżimu Saddama Husseina, ale nie wstąpił wówczas do żadnej z partii politycznych.
Opuścił Irak w 1985 r. emigrując do Iranu, a następnie do Niemiec i Wielkiej Brytanii, zanim wrócił do Bagdadu po upadku reżimu Saddama Husseina w 2003 r.
Po powrocie Al-Kadhimi pracował jako redaktor naczelny tygodnika - którego koncesjonariuszem jest obecny prezydent Barham Salih - i sam wybrał swój pseudonim al-Kadhimi.
Pracował jako dyrektor wykonawczy w Irackiej Fundacji Pamięci i przyczyniał się do dokumentowania zeznań i zbierania filmów na temat ofiar byłego reżimu.
Al-Kadhimi prowadził w Bagdadzie i Londynie Fundację Dialogu Humanitarnego, niezależną organizację, która dąży do wypełnienia luk między społeczeństwami i kulturami oraz ustanowienia dialogu jako alternatywy dla przemocy w rozwiązywaniu kryzysów.
Pracował także jako felietonista i redaktor naczelny sekcji irackiej międzynarodowej witryny internetowej Al-Monitor.
W trakcie swojej kariery publicystycznej opublikował wiele książek, w tym m. in “The Iraq Question” oraz “The Reconciliation from the Past and the Future”.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie