środa, 04 marzec 2020

Tłumaczka wojsk USA w Iraku szpiegowała dla Hezbollahu

Mariam Taha Thompson z Minnesoty, która pracowała jako tłumaczka dla wojsk USA w Iraku, została w środę (4 marca) oskarżona o dostarczanie tajnych informacji wspieranej przez Iran grupie milicji. Jak informuje The New York Times, ujawniła ona Libańczykowi mającemu powiązania z Hezbollahem nazwiska informatorów oraz szczegóły dotyczące informacji, które przekazali oni Stanom Zjednoczonym.
 
Czytaj więcej...

Niemcy przeznaczą 100 mln euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków w Idlib

W związku z katastrofą humanitarną w Idlib w północnej Syrii rząd niemiecki chce zwiększyć pomoc dla ludności cywilnej. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) powiedział na poufnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych w Bundestagu, że Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych niedługo dostarczy dodatkowe 100 milionów euro na nadzwyczajną pomoc humanitarną w Idlib. SPIEGEL dowiedział się już w środę o rozmowach z agencją ONZ ds. Uchodźców UNHCR.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Greta Thunberg w Parlamencie Europejskim krytykuje projekt prawa o klimacie

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg w dyskusji z posłami z Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego uznała plany Unii Europejskiej na rozwiązanie kryzysu klimatycznego za niewystarczające.

Aktywistka na rzecz klimatu odwiedziła Parlament, aby omówić prawo o klimacie, nad którym obecnie pracuje UE, które ma na celu zobowiązanie Unii do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Zwracając się do posłów, Greta Thunberg skrytykowała projekt jako niewystarczający: „UE musi być liderem. To wasz moralny obowiązek i macie wyjątkową ekonomiczną i polityczną okazję, aby stać się prawdziwym liderem w kwestiach klimatycznych. To wy sami oświadczyliście, że jesteśmy w stanie kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Powiedzieliście, że to zagrożenie egzystencjalne. Teraz musicie udowodnić, że mówiliście poważnie.”

Według Grety Thunberg, konieczne jest podążanie „ścieżką opartą na nauce”. „Wszystko inne to kapitulacja” powiedziała. „To prawo klimatyczne to kapitulacja, ponieważ natura się nie targuje i nie można iść na układ z fizyką”.

Przedstawiając Gretę Thunberg, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Pascal Canfin powiedział: „Każdy ma swoją rolę do odegrania. Jestem głęboko przekonany, że to, czego potrzebujemy, to energia naszej młodzieży. Żadne społeczeństwo nie ulegnie transformacji i nie będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy, jeśli nie przyjmiemy energii pochodzącej od naszych młodych ludzi. A Ty jesteś jej przykładem.”

Czytaj więcej...

Jest unijny projekt prawa klimatycznego. Obowiązywało będzie także w Polsce

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę 4 marca plan dotyczący "nieodwracalnego i prawnie wiążącego dla państw członkowskich przejścia na neutralność klimatyczną". Dotyczy to także Polski, w której nowe przepisy będą również obowiązywać mimo tego, że rząd premiera Morawieckiego jest przeciwny neutralności klimatycznej do 2050 roku.
  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Joe Biden zwycięzcą Super Wtorku. Sanders zatrzymany

Joe Biden zwyciężył w 10 stanach a Bernie Sanders w 4, w tym w Kalifornii, która dysponuje największą w USA liczbą delegatów (415) we wtorkowych prawyborach Demokratów. Spektakularną klęskę poniósł Mike Bloomberg, który w kampanię zainwestował 700 mln dolarów. Według szacunkowych danych po Super Wtorku Biden ma głosy 453 delegatów, Sanders 382, a trzecia w wyścigu senator Elisabeth Warren zaledwie 50.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie