sobota, 14 marzec 2020

Państwo Islamskie: Wytyczne szaria dotyczące epidemii

Państwo Islamskie: Wytyczne Shari'a dotyczące epidemii [/ chorób]

Obowiązek wiary, że choroby nie dotykają same z siebie, ale na polecenie i dekret Boga
Z upoważnienia Abu Hurairi (niech Bóg będzie z niego zadowolony): powiedział: Wysłannik Boży (PBUH) powiedział: „Bez infekcji, bez złych wróżb, bez sowy i bez Safr [tj. Miesiąca Safr]” - ( świadectwo al-Bukhari) - [Uwaga: ten hadis jest obaleniem niektórych idei i przesądów w czasach Proroka].
Rada, aby zaufać Bogu i szukać w Nim schronienia przed chorobami
Na autorytet Anasa (niech Bóg będzie z niego zadowolony), który Prorok (PBUH) zwykł mawiać: „Och, Boże, szukam w Tobie schronienia przed trądem , szaleństwem, kalectwem i złym samopoczuciem ”- (świadectwo Ahmada).
Obowiązek uwzględnienia przyczyn ochrony przed chorobami i ich unikania
Z upoważnienia Abu Hurairi (niech Bóg będzie z niego zadowolony: Wysłannik Boży (PBUH) powiedział: „I uciekaj przed cierpiącym na trąd, gdy uciekasz przed lwem” - (świadectwo al-Bukhari).
Rada, że zdrowi nie powinni wchodzić do kraju epidemii, a dotknięci [/ zarażeni] nie powinni z niego wychodzić
Za autorytetem Aiszi (niech Bóg będzie z niej zadowolony): powiedziała: Zapytałam Wysłannika Bożego (PBUH) o zarazę, więc poinformował mnie, że jest to „udręka zesłana przez Boga, na kogo chce, i Bóg uczynił go miłosiernym dla wierzących. Każdy, kto mieszka w swojej ziemi, cierpliwy i oczekuje, gdy zaraza spadnie, wiedząc, że dotknie tylko tego, dla którego Bóg postanowił, ponieważ ta osoba jest jak nagroda męczennika ” - (świadectwo al-Bukhari).
Rada, aby zakryć usta podczas ziewania i kichania
Za autorytetem Abu Hurairi (niech Bóg będzie z niego zadowolony): powiedział: „Wysłannik Boży (PBUH) położyłby dłoń lub ubranie na ustach, kiedy kichał, i w ten sposób zmniejszyłby lub zmniejszył głos” - (świadectwo Abu Dawud)
Rada, aby zakryć naczynia i zawiązać bukłak
Za autorytetem Jabera bin Abdullaha (niech Bóg będzie z niego zadowolony): powiedział: Słyszałem Wysłannika Bożego (PBUH) mówiącego: „Zakryj naczynia i zawiąż bukłak, bo w roku jest noc, kiedy choroba schodzi, a coś z tej choroby zejdzie na naczynie, na którym nie ma pokrycia lub bukłaka, który nie jest związany ”- (świadectwo Muslim).
Rada, aby umyć ręce przed zanurzeniem ich w naczyniach
Wysłannik Boży (PBUH) powiedział: „Kiedy któryś z was budzi się ze snu, niech nie zanurza ręki w naczyniach, dopóki nie umyje jej trzy razy, bo nie wie, gdzie noc spędziła jego ręka” - (muttafiq alayhi).

An Naba Rajab 1441 AH

  • Opublikowane w dziale Dokumenty
Czytaj więcej...

Polska dostanie z UE 7,3 mld euro na walkę z koronawirusem

Na walkę z koronawirusem Unia Europejska w trybie natychmiastowym przeznaczy 37,3 mld euro. Z tej kwoty 7,3 mld euro trafi do Polski wynika z dokumentu Coronavirus Response Investment Initiative (Inicjatywa Inwestycyjna w Reakcji na Koronawirusa), który został zamieszczony na stronie unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu.

Pieniądze te mają być przeznaczone na opiekę zdrowotną, związaną z koronawirusem, na zakup respiratorów, masek i sprzętu szpitalnego, a także na krótkoterminowe programy zatrudnienia i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Cały plan inwestycyjny ma być w ciągu dwóch tygodni zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę Europejską. 

Z zadowoleniem przyjmujemy tę pierwszą i pilną reakcję, ale także zobowiązanie ze strony prezydent Ursuli von der Leyen, że Komisja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc państwom członkowskim w walce z kryzysem - powiedziała Iratxe Garcia Perez, szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.
 

Ogłoszone środki są pozytywne, ale z pewnością niewystarczające. Wzywamy do opracowania szerszego planu naprawy gospodarczej po COVID-19, zawierającego skonsolidowaną i spójną strategię szybkiego uruchomienia różnych instrumentów UE, w tym Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, europejskiego mechanizmu stabilności i narzędzi unii bankowej - zaapelowała.

Jak powiedziała szefowa S&D, Komisja uwzględniła wezwanie frakcji S&D do zastosowania pełnej elastyczności w przepisach fiskalnych. Klauzula ta zawiesi korektę budżetową zalecaną przez Radę i - jeżeli zostanie wykorzystana w sposób skoordynowany przez wszystkie państwa członkowskie - może pomóc w uniknięciu poważnego spowolnienia gospodarczego w UE.
 
Wreszcie, UE przyjmie środki mające na celu ograniczenie szkód ponoszonych przez linie lotnicze. Zawieszenie przydziałów czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych UE pomoże przemysłowi lotniczemu, który bardzo poważnie ucierpiał w wyniku wybuchu epidemii COVID-19. Musimy opracować długoterminowy plan dla całej branży turystycznej, przewidujący różne scenariusze w zależności od tego, jak długo może trwać kryzys - dodała hiszpańska europosłanka.
 
  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Gazeta z Hongkongu: Pierwsze zarażenie koronawirusem trzy tygodnie wcześniej niż twierdzi WHO

Z chińskich rządowych rejestrów wynika, że pierwszą osobą zakażoną nową chorobą mógł być mieszkaniec Hubei w wieku 55 lat - czytamy na łamach ukazującego się w Hongkongu South China Morning Post. Autorzy publikacji przekonują, że pierwszy przypadek chorego na Covid-19, czyli chorobę wywołaną przez nowego koronawirusa, pochodzi z 17 listopada, czyli 3 tygodnie wcześniej niż oficjalnie podaje Światowa Organizacja Zdrowia. 
 
  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie