piątek, 13 marzec 2020

Koronawirus. W turystyce pracę straci nawet 50 mln osób na świecie

"Dane pokazują wyraźny wpływ obecnego wybuchu epidemii COVID-19 na sektor turystyczny, a analiza wskazuje, że na całym świecie zagrożonych jest nawet 50 milionów miejsc pracy w tym sektorze" - poinformowała w piątek w Londynie Gloria Guevara, prezes i dyrektor generalny Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC). 
 
Najnowsze dane WTTC, która reprezentuje światowy sektor podróży i turystyki, pokazują, że w 2020 roku epidemia koronawirusa może mieć negatywny wpływ nawet na 25% planowanych podróży. Jest to równoznaczne ze stratą jednego kwartału dla całej branży. Wszystko wskazuje na to, że doprowadzi to do redukcji zatrudnienia o 12-14%.
 
Światowa Rada Podróży i Turystyki już opracowała propozycję szeregu globalnych działań, które po zwalczeniu pandemii, mają umożliwić szybkie ożywienie sektora turystycznego.
 
Oczekiwania WTTC, które zostały przedstawione dzisiaj, zostały zawarte w pięciu punktach:
 
1. Zwiększenie ułatwień w podróżowaniu - zniesienie wiz lub uproszczenie procedur wizowych tam, gdzie jest to możliwe, zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu rozpatrywania wniosków tam, gdzie jest to możliwe, przyjmowanie innych wiz tam, gdzie jest to właściwe, oraz wprowadzenie bardziej efektywnych technologii umożliwiających bezproblemowe i bezpieczne podróżowanie
 
2. Usunięcie barier - zapewnienie usunięcia lub złagodzenia niepotrzebnych barier w celu zmniejszenia presji w portach i na lotniskach, w tym tymczasowe zniesienie polityki 80/20 w przydzielaniu slotów (ta zasada z uwagi na kryzys branży lotniczej wywołany pandemią już przestaje obowiązywać), przydzielanie portów i wdrożenie elastycznych wiz roboczych dla branży w niektórych krajach o istniejących ograniczeniach, zwłaszcza w zakresie gościnności i działalności turystycznej.
 
3. Ułatwienie polityki fiskalnej - zmniejszenie i zniesienie podatków podróżnych, które zwiększają koszty podróży, np. podatku pasażerskiego od biletów lotniczych i podatków lotniskowych, portowych i hotelarskich na całym świecie. 
 
4. Wprowadzenie zachęt - wprowadzenie ulg i zachęt wspierających ciągłość działalności przedsiębiorstw, na które wirus wywarł najbardziej negatywny wpływ. W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa będą potrzebowały więcej czasu, aby odzyskać równowagę.
 
5. Wspieranie miejsc docelowych - zwiększenie budżetów i przeznaczenie środków na promocję, marketing i rozwój produktów w miejscach docelowych, gdy będą one gotowe do ponownego przyjęcia gości. 
  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie