niedziela, 09 luty 2020

Sensacyjny wynik wyborów parlamentarnych w Irlandii

Prawdopodobnym zwycięzcą dzisiejszych wyborów w Irlandii zostanie partia Sinn Féin, która spróbuje stworzyć koalicję rządową. Ta lewicowa, związana z Irlandzką Armią Republikańską, formacja zdobyła według sondaży ok. 25 procent głosów i wynik ten całkowicie zmienia funkcjonujący od blisko 100 lat dwupartyjny system w Irlandii.
  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Liderzy Unii Afrykańskiej potępiają plan Trumpa. Prezydent RPA: plan przypomina czasy apartheidu.

Obradujący w niedzielę w stolicy Etiopii przywódcy afrykańscy potępili plan pokojowy prezydenta USA Donalda Trumpa jako nielegalny, wykorzystując szczyt Unii Afrykańskiej, aby wyrazić solidarność ze „sprawą palestyńską”.

Przewodniczący Komisji UA Moussa Faki Mahamat powiedział zebranym szefom państw, że plan ujawniony pod koniec stycznia stanowi „poważne naruszenie wielu rezolucji ONZ i Unii Afrykańskiej”.

Powiedział, że został przygotowany bez konsultacji międzynarodowych i że „zdeptał prawa narodu palestyńskiego”, co wywołało aplauz w głównej sali w głównej siedzibie UA.

Propozycje pokojowe Trumpa zostały natychmiast odrzucone przez Palestyńczyków, którzy zbojkotowali jego administrację z powodu jego proizraelskiej postawy.

Ustępujący przewodniczący UA, egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi, powiedział w swoim niedzielnym wystąpieniu, że „sprawa palestyńska zawsze będzie w sercach i umysłach mieszkańców Afryki”.

Jego następca, południowoafrykański prezydent Cyryl Ramaphosa, porównał propozycje Trumpa z prawami obowiązującymi w okresie apartheidu w jego kraju.

„Słuchając go i czytając wszystko, co o nim napisano, przypomniało mi to okropną historię, którą przeszliśmy w Południowej Afryce” - powiedział.

Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas, który regularnie uczestniczy w szczytach Unii Afrykańskiej, w tym roku nie udał się do Etiopii.

Palestyńscy urzędnicy powiedzieli w zeszłym tygodniu, że Abbas jedzie do ONZ, aby naciskać na rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającą propozycje pokojowe Trumpa.

Rezolucja prawie na pewno zostanie zawetowana przez USA.

W niedzielę Abbasa reprezentował premier palestyński Mohammad Shtayyeh, który powtórzył stanowisko przywódców palestyńskich, że plan Trumpa „nie ma żadnej legitymizacji”.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Holenderska organizacja chce podatkiem od mięsa walczyć ze zmianami klimatu

W minionym tygodniu holenderska organizacja pozarządowa True Animal Protein Price Coalition (TAPP Coalition) przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu propozycję wprowadzenia  podatku w wysokości 0,42 euro za kilogram wołowiny i cielęciny, aby zrekompensować koszty dla środowiska związane z hodowlą bydła przeznaczonego do spożycia. Wniosek obejmuje również podatek od wieprzowiny w wysokości 0,32 EUR/kg i kurczaków w wysokości 0,15 EUR/kg.
 
  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Były rzecznik pakistańskich talibów uciekł z Pakistanu do Turcji

Były rzecznik pakistańskich talibów (TTP), Ehsanullah Ehsan, twierdzi, że uciekł z aresztu pakistańskich sił bezpieczeństwa wraz z żoną, synem i córką. Ehsan, którego prawdziwe nazwisko brzmi Liaqat Ali, przekazał mediom nagranie, w którym mówi: "Jestem Ehsanullah Ehsan. Jestem byłym rzecznikiem Tehrik-i-Taliban Pakistan i Jamaatul Ahrar. Poddałem się pakistańskim organom bezpieczeństwa w dniu 5 lutego 2017 r. na mocy umowy. Przez trzy lata honorowałem tę umowę, ale władze pakistańskie naruszyły ją i przetrzymywały mnie w więzieniu wraz z moimi dziećmi".
  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie