Europa wstrzyma Polsce finansowanie, jeśli nie zaczniemy przestrzegać praworządności

Europa wstrzyma Polsce finansowanie, jeśli nie zaczniemy przestrzegać praworządności

Najlepszym narzędziem w walce z naruszeniami praworządności i demokracji w krajach Unii Europejskiej będzie warunkowość finansowania w ramach wieloletnich ram finansowych - powiedział komisarz Didier Reynders, co w oczywisty sposób wskazuje, że przestrzeganie prawa i wartości europejskich w Polsce i na Węgrzech będzie powiązane z finansowaniem z najbliższej perspektywy finansowej UE.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego przeprowadziła dyskusję na temat praworządności i demokracji na Węgrzech, w Polsce i na Malcie. W posiedzeniu komisji udział wzięli komisarz Didier Reynders i fińska minister Tytti Tuppurainen.

Niepokoją nas szykany wobec sędziów, którzy walczą o niezależność polskiego sądownictwa - powiedział przewodniczący komisji Juan Fernando Lopez Aguilar.

Minister Tuppurainen stwierdziła, że prezydencja fińska skupiła się na orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości, które rzucają światło na wiele kontrowersyjnych kwestii w dziedzinie polskiego sądownictwa.

Komisarz Reynders przywoływał orzeczenia TSUE z 5 i 19 listopada, które mówiły, że Polska narusza normy w dziedzinie niezależności sądownictwa. Przywołał też orzeczenia Sądu Najwyższego z 5 grudnia dotyczące Izby Dyscyplinarnej i Krajowej Rady Sądownictwa.

W Polsce organy władzy wykonawczej kwestionują orzeczenie Sądu Najwyższego. Podkreślam, że wszystkie organy państwowe są zobowiązane przestrzegać orzeczeń swojego sądu najwyższego tym bardziej, jeśli jest to implementacja decyzji TSUE - powiedział Reynards i dodał, że Komisja Europejska dokonuje analizy projektów ustaw dotyczących sądownictwa złożonych przez PiS w polskim Sejmie i ich zgodności z prawem europejskim.

Zdaniem Reynardsa sytuacja w Polsce znacznie się pogarszyła.

Roberta Metsola z Malty w debacie powiedziała, że Polska wprowadza kolejny system dyscyplinarny niezgodny z wartościami i prawem europejskim. Ze strony rządu polskiego nie ma żadnej woli i reakcji na stanowisko Parlamentu i Komisji Europejskiej.

Z kolei eurodeputowany Michal Simecka ze Słowacji uznał, że sytuacja pogarsza sie z dnia na dzień. W zeszłym tygodniu grupa prokuratorów i sędziów z Polski opowiadała w Parlamencie Europejskim o szykanach i nękaniu nie tylko ich ale także ich rodzin. To jest bardzo niepokojące - dodał.

Sophia in 't VELD z Holandii podkreśliła, że problemem Polski nie jest tylko brak praworządności. W jej ocenie za ograniczeniami demokracji kryje się korupcja władz krajowych i marnotrawienie środków unijnych, które są wykorzystywane w Polsce dla utrzymania władzy PiS.

Andrzej Halicki przypomniał, że bez niezależności sądownictwa nie ma możliwości demokracji i wolności obywatelskich. 

 

Ostatnio edytowane poniedziałek, 16 grudzień 2019 21:49
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie