Apel ukraińskiego laureata Nagrody Sacharowa do europosłów: Nie ufajcie Putinowi!

Apel ukraińskiego laureata Nagrody Sacharowa do europosłów: Nie ufajcie Putinowi!

Był Pan wierny swoim zasadom i przekonaniom, za co zapłacił Pan bardzo wysoką cenę - cenę wolności. Nikt nie powinien za to płacić - powiedział David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wręczając Olehowi Sencowowi Nagrodę im. Sacharowa 2018.

Uroczystość odbyła się podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu. Ubiegłoroczną nagrodę Sencow odebrał teraz, bowiem dopiero 7 września tego roku został wypuszczony na wolność w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Został aresztowany po tym, jak na Placu Niepodległości w Kijowie protestował przeciwko aneksji przez Rosję jego rodzinnego Krymu.

Pan Sencow został wypuszczony na wolność, ale wielu innych, między innymi blogerzy i dziennikarze tacy jak Stanisław Asiejew, są nadal przetrzymywani we wschodniej Ukrainie. Nawołujemy do ich uwolnienia - powiedział przewodniczący PE.

Przyjmując nagrodę Sencow stwierdził, że nie traktuje jej jako osobistego wyróżnienia, ale jako nagrodę dla wszystkich ukraińskich więźniów politycznych, którzy przebywali w rosyjskich więzieniach, i dla wszystkich, którzy nadal w nich są.

Ukraiński laureat zaapelował do eurodeputowanych, aby nie ufali Putinowi. Nie ufam Putinowi i apeluję, by państwo mu również nie ufali. Rosja i Putin na pewno was oszukają. Będą mówić, że chcą pokoju w Donbasie, ale oni chcą, by Ukraina padła na kolana - przekonywał.

Oleh Sencow to ukraiński reżyser, który został skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko rosyjskiej władzy na Krymie. Organizacja Amnesty International nazwała proces Sencowa “nieuczciwym procesem przed wojskowym sądem”.

Ostatnio edytowane wtorek, 26 listopad 2019 19:01
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie