S&D chce stanu wyjątkowego w sprawie klimatu

S&D chce stanu wyjątkowego w sprawie klimatu
Grupa Socjalistów i Demokratów w PE wezwała Parlament Europejski do "wywarcia presji" na państwa członkowskie i Komisję Europejską, aby zaproponowały konkretne działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. S&D chce wprowadzenia "stanu wyjątkowego związanego z klimatem".
 
Apel Grupy S&D poprzedza konferencję klimatyczną COP25, która odbędzie się w Madrycie w dniach 2-13 grudnia. To na niej światowi przywódcy omówią kolejne kroki w walce z globalnym ociepleniem.
 
Wiceszefowa Grupy S&D Miriam Dalli z Malty powiedziała, że COP25 będzie decydującym punktem zwrotnym w walce ze zmianami klimatycznymi, a Socjaliści i Demokraci nie przestaną walczyć o tę sprawę. 
 
 
Socjaliści i Demokraci podkreślają, że chociaż Stany Zjednoczone potwierdziły wycofanie się z porozumienia paryskiego, to S&D chce, by Europa poważnie podchodziła do walki ze zmianami klimatu. Sprawozdawca Grupy S&D w sprawie rezolucji COP25, Mohammed Chahim z Holandii stwierdził z kolei, że "Europa powinna być ambitna i podjąć odpowiednie działania. Europejczycy nie potrzebują więcej słów od polityków; potrzebujemy konkretnych planów."
 
Europosłanka z Malty poinformowała, że Grupa Socjalistów i Demokratów zamierza złożyć poprawkę, w której zwraca się do Parlamentu o ogłoszenie stanu wyjątkowego związanego z klimatem. UE musi działać wspólnie i dawać przykład w międzynarodowych negocjacjach w sprawie klimatu poprzez konkretne działania i środki - powiedziała Dalli.
 
Grupa S&D zwróciła się do UE o dostosowanie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku, tak aby do 2050 roku osiągnąć neutralność węglową.
 
Taki też zapis pojawił sie już w opublikowanym dzisiaj projekcie rezolucji PE, w której czytamy:
"Parlament Europejski oczekuje, że w Europejskim Zielonym Ładzie znajdzie się kompleksowa i ambitna strategia na rzecz osiągnięcia neutralnej dla klimatu sytuacji w Europie najpóźniej do 2050 r., obejmująca cel, który będzie przewidywał ograniczenie krajowych emisji gazów cieplarnianych o 55 % do 2030 r.; apeluje do Komisji o odpowiednie dostosowanie jej polityki we wszystkich powiązanych dziedzinach, w szczególności w dziedzinie klimatu, rolnictwa i spójności."
 
Ostatnio edytowane poniedziałek, 25 listopad 2019 11:00
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie