Miller na spotkaniu ze środowiskami konsumenckimi w Poznaniu. Zapowiada walkę z "podwójną jakością" produktów

Miller na spotkaniu ze środowiskami konsumenckimi w Poznaniu. Zapowiada walkę z "podwójną jakością" produktów

Ludzkość potrafi wyprodukować pojazdy i dostarczyć ja na Marsa, a ma problem z wytworzeniem jednej, pasującej do wszystkich typów telefonów, ładowarki - powiedział Leszek Miller podczas panelu z udziałem środowisk konsumenckich w Poznaniu.

Były premier, który w Parlamencie Europejskim jest członkiem Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, zauważył, że jeszcze do niedawna przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie wierzył, że na europejskich rynkach, zwłaszcza na rynkach nowych krajów Unii są towary tak samo wyglądające lub wyglądające bardzo podobnie, a jednak pod względem jakości różniące się od tych, które sprzedawane są w „starych” krajach Unii.

W końcu prawda zaczęła się przebijać do świadomości unijnych polityków, a kwestia podwójnej jakości nie przypomina już w Brukseli opowieści o żelaznym wilku. Uznano, że Unia ma problem, i musi się z nim zmierzyć - mówił Miller i zaznaczył , że jest "zwolennikiem dokonania gruntowego przeglądu obowiązujących dyrektyw i przyjęcia dalej idących rozwiązań poprzez wprowadzenia bezwzględnego zakazu umieszczania produktu gorszego jakościowo w takim samym opakowaniu".

Liczę, że dzięki aktywności naszej grupy politycznej Socjalistów i Demokratów w komisji IMCO, lecz także przy współudziale pozostałych posłów z Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej - uda nam się skutecznie zablokować możliwość stosowania tego rodzaju nieuczciwych praktyk - stwierdził.

Zdaniem byłego premiera problem jest poważny i udokumentowany tysiącami przykładów żywności, produktów chemii użytkowej, artykułów przemysłowych, zmowami producenckimi.

Czym na przykład, jak nie zmową, wytłumaczyć, że w dobie pojazdów, które docierają na Marsa nie można wytworzyć jednej, pasującej do wszystkich typów telefonów komórkowych, ładowarki? Tymczasem - nie da się! Każdy telefon musi mieć własną ładowarkę, za którą klient oczywiście musi oddzielnie zapłacić - powiedział Leszek Miller i dodał, że "walka z podwójną jakością produktów wymaga wspólnych działań na poziomie Unii, zaś pojedyncza dyrektywa to za mało, by ją wygrać".

 

 

Ostatnio edytowane piątek, 22 listopad 2019 16:18
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie