Francja w antytureckim sojuszu

Francja w antytureckim sojuszu
Egipt ogłosił antyturecki sojusz, który obejmuje Grecję, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Francję w celu stawienia czoła tureckim posunięciom w Libii i na Morzu Śródziemnym. Sojusz został zawarty podczas wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych tych krajów.
 
We wspólnym oświadczeniu wydanym wkrótce po spotkaniu, pięciostronny sojusz zapowiedział, że skoncentruje się na przeciwdziałaniu tureckim ruchom na wodach terytorialnych Cypru, gdzie Turcja prowadzi "nielegalne" wiercenia na wodach Morza Śródziemnego w rejonach objętych zwierzchnictwem Cypru.
 
Sojusz potępił również eskalację naruszeń greckiej przestrzeni powietrznej przez Turcję. Przypomnijmy, że Unia Europejska potępiła 16 maja działania wiertnicze i poszukiwawcze tureckiego statku wiertniczego Yavuz, który od kwietnia prowadzi wiercenia na wodach cypryjskich.
 
W dniu 3 maja Grecja potępiła naruszenie przestrzeni powietrznej przez dwa tureckie samoloty przelatujące nad greckimi wyspami, stwierdzając, że tureckie odrzutowce zagroziły greckiemu helikopterowi, który transportował ministra obrony i dowódcę armii, podróżujących nad małą wyspą na Morzu Egejskim. 
 
W oświadczeniu sojuszu skrytykowano również działania Turcji w Libii, a także protokół ustaleń w sprawie wytyczenia granic morskich na Morzu Śródziemnym oraz porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej, oba podpisane w listopadzie 2019 roku przez Turcję i uznany na arenie międzynarodowej libijski rząd porozumienia narodowego (GNA) z siedzibą w Trypolisie, na czele którego stoi Fayez al-Sarraj.

W dniu 14 maja Turecka Korporacja Naftowa złożyła wniosek do GNA o uzyskanie zezwolenia na rozpoczęcie poszukiwań we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Prezydent Turcji Recep Erdogan omówił również z Sarraj'em 17 maja działania wykonawcze do wyżej wymienionego memorandum. 
 
Sojusz antyturecki potępił również trwającą wojnę w Libii oraz tureckie wsparcie wojskowe dla GNA, wzywając Turcję do powstrzymania przepływu zagranicznych bojowników z Syrii do Libii. 
 
Tureckie działania wojskowe w Libii zmieniły bieg bitew toczących się wokół Trypolisu między siłami prorządowymi a wojskami dowodzonymi przez Khalifa Haftara. Samozwańcza Libijska Armia Narodowa (LNA) wycofała się z bazy lotniczej al-Watiya 19 maja w związku z atakami GNA, wspierana przez tureckie okręty wojenne i bombowce - twierdzi Ahmed al-Mismari, rzecznik libijskiej armii. 

Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie otwarcie popierają LNA. Z kolei prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi ogłosił w grudniu 2019 roku, że "popieramy LNA i nie porzucimy jej".
 
W kwietniu ZEA pochwaliły wysiłki LNA w konfrontacji z "ekstremistycznymi bojówkami" w Libii.
 
Zdaniem Tariq'a Fahmy, profesora nauk politycznych na uniwersytecie w Kairze, "pięciostronnemu sojuszowi udało się osiągnąć swój pierwszy cel, jakim jest wzbudzenie obaw Turcji, co było widoczne w oświadczeniu tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zaatakowało każde z państw będących stronami sojuszu". Powiedział też, że "udział Francji w sojuszu ma ogromne znaczenie, ponieważ jest ona postrzegana jako mocarstwo UE, które może przyczynić się do nałożenia na Turcję oczekiwanych sankcji w celu ochrony Cypru przed naruszeniami tureckimi".

Fahmy dodał, że "Francja będzie odgrywać ważną rolę w sojuszu, ponieważ jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a zatem może zawetować każdą decyzję na rzecz tureckich ruchów w Libii".
 
Minister spraw zagranicznych GNA Mohamed Taha Siala powiedział w oświadczeniu z 18 maja, że jego "ministerstwo przygotowuje akta dokumentujące naruszenia w krajach, które wspierają Haftara". Dokumanty mają zostać przedłożone Radzie Bezpieczeństwa.

Profesor Fahmy zauważył, że Francja nadaje nowy impuls nowemu sojuszowi, ponieważ jest on częścią misji morskiej UE, nazwanej Irini, rozpoczętej w kwietniu w celu egzekwowania embarga na broń w Libii i powstrzymania Turcji od wysyłania broni do GNA w celu zwalczania LNA.
 
Ostatnio edytowane wtorek, 02 czerwiec 2020 09:40
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie