Zabili ją, bo ujawniła korupcję w rządzie. Dzisiaj zatrzymano zleceniodowcę morderstwa

Zabili ją, bo ujawniła korupcję w rządzie. Dzisiaj zatrzymano zleceniodowcę morderstwa

Maltańska policja aresztowała dzisiaj jednego z najbogatszych biznesmenów w tym kraju w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruana Galizia, która zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku.

Dziennikarka z Malty zajmowała się powiązaniami świata biznesu i maltańskiej polityki. Zatrzymany dzisiaj biznesmen Yorgen Fenech próbował nad ranem opuścić wyspę na pokładzie swojego luksusowego jachtu.

Aresztowanie potwierdził premier Malty Joseph Muscat, ale odmówił podania szczegółów. Wczoraj Muscat zaoferował ułaskawienie podejrzanego pośrednika w zabójstwie Caruany Galizia, jeśli przedstawi on dowody na to, kto stał za zabójstwem. 

Zabójstwo Caruany Galizia wstrząsnęło Europą i zwróciło uwagę na korupcję oraz jakość rządów prawa na Malcie. W ubiegłym roku Unia Europejska wyrażała swoje zaniepokojenie ślimaczącym się śledztwem w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Na osiem miesięcy przed śmiercią pisała o tajemniczej firmie z Dubaju "17 Black Limited", twierdząc, że jest ona związana z maltańskimi politykami. W ubiegłym roku reporterzy agencji Reuters ujawnili, że właścicielem firmy był właśnie Fenech. Przez firmę z Dubaju miało przejść conajmniej 2 miliony dolarów dla maltańskich polityków, w tym między innymi ministra energetyki.

Fenech jest dyrektorem i współwłaścicielem grupy biznesowej, która w 2013 roku otrzymała od rządu Malty koncesję na budowę elektrowni gazowej na wyspie.

Ostatnio edytowane środa, 20 listopad 2019 11:58
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie